RYNEK POJAZDÓW UŻYTKOWYCH NA LITWIE W 2022 ROKU


Ciekawe spojrzenie na sąsiedni kraj i rynek pojazdów użytkowych na Litwie. Pierwsza zaskakująca kwestia to przy ludności stanowiącej nieco ponad 7% populacji Polski rejestracje nowych pojazdów ciężarowych > 5,9 tony DMC stanowią 29% polskich rejestracji a jeżeli wziąć pod uwagę łącznie z używanymi pojazdami to wskaźnik ten wynosi blisko 45%!
Litewskie rejestracje ciężarówek i ciągników siodłowych zanotowały znaczny wzrost r/r około 50% dla nowych jak i używanych pojazdów.
Jeżeli transport międzynarodowy stanowi ważną gałąź polskiej gospodarki to dla Litwy jest on jeszcze ważniejszy. Zdecydowana większość pojazdów rejestrowanych stanowią ciągniki siodłowe – ponad 92%.
Liderem rynku pojazdów ciężarowych jest Mercedes przed Volvo i DAF.

Jak można się spodziewać po wynikach ciężarówek naczepy i przyczepy również notują silny wzrost rejestracji przy czym nowe produkty o 23% a używane o ponad 70%.
Zdecydowanym liderem podobnie jak w Polsce jest Schmitz Cargobull przed Krone oraz Koegel natomiast Wielton jest mało popularny w tym kraju pomimo bliskości i potencjału tego rynku. Naczepy zdecydowanie przeważają w strukturze pojazdów.
Główne kierunki importu indywidualnego to Niemcy i Polska.

Zapraszam do kontaktu w przypadku zainteresowania pogłębionymi analizami rynku w Polsce i innych krajach, badaniami klientów i konkurencji, realizacją biznes planu oraz strategii B2B w branżach technicznych i szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.